OBS jako system graficzny

Wraz z wersją 23.0 programu Open Brodcaster Software pojawiła się nowa opcja, na którą zaawansowaniu użytkownicy czekali od bardzo dawna.
Jest to możliwość dodania sprzętowego wyjścia wideo. Ze względów formalnych, ale też popularności rozwiązań firmy BlackMagic, opcja ta została przygotowana dla kart Blackmagic Decklink.

Co więcej, program umożliwia wysyłanie sygnału klucza i wypełnienia, co pozwala na współpracę z profesjonalnymi mikserami wideo. Jest to darmowy sposób, dużo prostszy od oprogramowania Caspar CG, pozwalający realizować grafikę na żywo.

Sprawdźmy jak działa ta opcja.
Do testu użyłem PX64 (co to jest?) dodatkowo doposażyłem go w kartę Blackmagic Decklink 4K Extreme poprzedniej generacji z wyjściami SDI 6G.

W opcjach przestawiłem kartę w tryb RGB 4:4:4:4.

Teraz przyjrzyjmy się samemu OBS-owi.

Pierwsze co musimy zrobić, to przestawić OBS w tryb kolorów RGB. Opcję tą znajdziemy w zaawansowanych ustawieniach programu, pod nazwą „Format koloru”.

Opcje dotyczące wyjścia wideo z programu OBS znajdziemy w zakładce „Narzędzia”. Nazywa się ona Decklink Output.

Po kliknięciu pojawi się dodatkowe okno.
W pierwszym polu wybieramy kartę, która będzie naszym wyjściem wideo. W drugim parametry sygnału wyjściowego.
Trzecie pole pozwala nam na zdecydowanie jakiego klucza będziemy używać.
Nas interesuje klucz „External”. To on pozwoli wysłać z karty dwa sygnały (klucz i wypełnienie).

Gdy wszystko mamy ustawione klikamy start i zamykamy dodatkowe okno. OBS w tym momencie zaczyna wysyłać sygnał poprzez kartę. Sygnałem wyjściowym jest sygnał widoczny w programie jako Program/PGM.

EFEKTY

Po przeprowadzeniu tej prostej konfiguracji, spróbujmy podejrzeć efekty.
Wyjścia karty Decklink Extreme wpiąłem w wejścia dwóch kart Decklink Minirecorder 4K.
Aplikacja VMIX posłuży, za podgląd.

W OBS ustawiłem prostą scenę, która nie zawiera w sobie ani jednego elementu pełnoekranowego. W lewym górnym rogu tablica punktowa przygotowana pod mecze siatkówki z elementami półprzejrzystymi.

Jak widać, obs radzi sobie bardzo dobrze. Mamy wysłany sygnał klucza i wypełnienia co pozwala używać go jako playoutu czy prostego systemu graficznego. Elementy półprzejrzyste również nie stanowią większego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook